“Sahibkarlığa və məşğulluğa iqtisadi dəstək gender əsaslı zorakılığa dəstək komponenti” layihəsi həyata keçirilir
28 sentyabr 2020
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP)  2011-ci ildən “Sahibkarlığa və məşğulluğa iqtisadi dəstək” layihəsini həyata keçirir. Layihənin əsas məqsədi kənd və rayon yerlərində yaşayan qadınların sahibkarlıq fəaliyyətinə qoşulması və məşğulluğunun artırılması üçün iqtisadi imkanlarının təmin edilməsidir.
Bu il isə ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin dəstəyi ilə “Sahibkarlığa və məşğulluğa iqtisadi dəstək gender əsaslı zorakılığa dəstək komponenti” adlı layihəyə start verilmişdir.  Layihənin icrasında məqsəd gender zəminində məişət zorakılığı hallarını aradan qaldırmaq üçün icmadaxili mexanizmlərə dəstək vermək, onları gücləndirmək, qadınların iqtisadi səlahiyyətlərini genişləndirməkdir.
Layihə çərçivəsində 23-24 sentyabr tarixlərində Salyan, Neftçala, Masallı, Biləsuvar rayonlarına səfər edilmişdir. Yerli icra hakimiyyətlərində yaradılmış Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun və adiyyəti dövlət qurumlarının iştirakı ilə keçirilən görüşlərdə layihənin icrası məqsədilə koordinasiya işinin təşkil edilməsi istiqamətində fəaliyyətlər və məqsədlər müzakirə edilmişdir. Komitənin  Hüquqi-təminat şöbəsinin müdir müavini Seymur Məmmədov və BMTİP-in layihə icraçısı Gülarə Hümbətovanın iştirakı ilə keçirilən görüşlər zamanı məişət zorakılığının qarşısının alınması məqsədilə preventiv tədbirlərin görülməsi, zərər çəkmiş şəxslərə hüquqi və psixoloji yardımın göstərilməsi və digər müvafiq mövzular üzrə cari il ərzində həyata keçiriləcək işlər müzakirə edilmişdir.
Layihənin davamı kimi Sabirabad, Zaqatala, Qusar, Xaçmaz, Xəzər  rayonlarına da səfərlərin edilməsi və təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Реализуется проект «Экономическая поддержка предпринимательства и занятости»
Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей и Программа развития ООН с 2011 года реализуют проект «Экономическая поддержка предпринимательства и занятости». Основная цель проекта - предоставление женщинам, живущим в сельской местности, экономические возможности для участия в предпринимательской деятельности и увеличения занятости.
В этом году при поддержке Агентства США по международному развитию был запущен проект под названием «Экономическая поддержка предпринимательства и занятости». Целью проекта является поддержка и укрепление механизмов для устранения случаев домашнего насилия по признаку пола и расширения экономических прав и возможностей женщин.
В рамках проекта 23-24 сентября были посещены Сальянский, Нефтчалинский, Масаллинский, Билясуварский районы. На встречах с участием Мониторинговой группы по гендерному насилию и насилию в отношении детей и государственных структур, созданных при местных исполнительных органах, обсуждались мероприятия и цели по организации координационной работы по реализации проекта. В ходе встреч с участием Сеймура Мамедова, заместителя начальника юридического отдела комитета, и Гулары Гумбатовой, исполнителя проекта ООН, обсуждалась реализация превентивных мер по предотвращению домашнего насилия, правовая и психологическая помощь пострадавшим и другие актуальные вопросы..
Как продолжение проекта, планируется посещение Сабирабадского, Загатальского, Гусарского, Хачмазского и Хазарского районов и проведение тренингов.