“Sahibkarlığa və məşğulluğa iqtisadi dəstək gender əsaslı zorakılığa dəstək komponenti” layihəsi həyata keçirilir
28 sentyabr 2020
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP)  2011-ci ildən “Sahibkarlığa və məşğulluğa iqtisadi dəstək” layihəsini həyata keçirir. Layihənin əsas məqsədi kənd və rayon yerlərində yaşayan qadınların sahibkarlıq fəaliyyətinə qoşulması və məşğulluğunun artırılması üçün iqtisadi imkanlarının təmin edilməsidir.
Bu il isə ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin dəstəyi ilə “Sahibkarlığa və məşğulluğa iqtisadi dəstək gender əsaslı zorakılığa dəstək komponenti” adlı layihəyə start verilmişdir.  Layihənin icrasında məqsəd gender zəminində məişət zorakılığı hallarını aradan qaldırmaq üçün icmadaxili mexanizmlərə dəstək vermək, onları gücləndirmək, qadınların iqtisadi səlahiyyətlərini genişləndirməkdir.
Layihə çərçivəsində 23-24 sentyabr tarixlərində Salyan, Neftçala, Masallı, Biləsuvar rayonlarına səfər edilmişdir. Yerli icra hakimiyyətlərində yaradılmış Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun və adiyyəti dövlət qurumlarının iştirakı ilə keçirilən görüşlərdə layihənin icrası məqsədilə koordinasiya işinin təşkil edilməsi istiqamətində fəaliyyətlər və məqsədlər müzakirə edilmişdir. Komitənin  Hüquqi-təminat şöbəsinin müdir müavini Seymur Məmmədov və BMTİP-in layihə icraçısı Gülarə Hümbətovanın iştirakı ilə keçirilən görüşlər zamanı məişət zorakılığının qarşısının alınması məqsədilə preventiv tədbirlərin görülməsi, zərər çəkmiş şəxslərə hüquqi və psixoloji yardımın göstərilməsi və digər müvafiq mövzular üzrə cari il ərzində həyata keçiriləcək işlər müzakirə edilmişdir.
Layihənin davamı kimi Sabirabad, Zaqatala, Qusar, Xaçmaz, Xəzər  rayonlarına da səfərlərin edilməsi və təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

The project on "Economic support for entrepreneurship and employment, a component of support for gender-based violence" is being implemented
The State Committee for Family, Women and Children Affairs and the United Nations Development Program (UNDP) have been implementing the Economic Support to Entrepreneurship and Employment project since 2011. The main goal of the project is to provide economic opportunities for women living in rural areas to join entrepreneurship and increase employment.
This year, with the support of the United States Agency for International Development, a project entitled "Economic Support for Entrepreneurship and Employment, a Component for Supporting Gender-Based Violence" was launched. The aim of the project is to support and strengthen intra-community mechanisms to eliminate cases of domestic violence on the basis of gender, and to expand women's economic empowerment.
Within the framework of the project, Salyan, Neftchala, Masalli, Bilasuvar districts were visited on September 23-24. Meetings with the participation of the Monitoring Group on Gender Violence and Violence against Children and traditional government agencies established in local executive authorities discussed activities and goals for organizing coordination work for the implementation of the project. During the meetings with the participation of Seymur Mammadov, Deputy Head of the Law Department of the Committee and Gulara Humbatova, UNDP Project Manager.
As a continuation of the project in order to hold trainings, it is planned to visit Sabirabad, Zagatala, Gusar, Khachmaz and Khazar districts.