“Uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi” haqqında Avropa Şurası Konvensiyasının Tərəflər Komitəsinin 28-ci iclası keçirilir
21-25 sentyabr 2020-ci il tarixlərində video bağlantı formatında “Uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi” haqqında Avropa Şurası Konvensiyasının Tərəflər Komitəsinin 28-ci iclası keçiriləcəkdir.
Təşkil ediləcək iclasda tərəflərin Lanzarote Konvensiyasını effektiv şəkildə tətbiq edib-etməməsinə nəzarət və monitorinqin aparılmasına dair müzakirələr aparılacaqdır.
İclasda aşağıdakı mövzuların müzakirəsi nəzərdə tutulur: COVID-19 pandemiyası zamanı uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsini gücləndirilməsi, Avropa Birliyinin uşaqların cinsi istismarına qarşı daha səmərəli mübarizə strategiyası, İKT-nin köməyi ilə uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi, qaçqın böhranına məruz qalan uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi.
Tədbirdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici Əlaqələr və Protokol Xidməti şöbəsinin məsləhətçisi Zahidə İsrafilova iştirak edir.
Qeyd edək ki, Lanzarote Konvensiyası dövlətlər qarşısında uşaqların hər cür cinsi hüquq pozuntularından qorunması öhdəliyini qoyur və Konvensiyaya imza atan ölkələrin bu kimi cinayətlərə görə günahkarları mühakimə etməsi qanunla təsbit edilir.

28th meeting of the Committee of Parties to the Council of Europe Convention on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse takes place online
21 September 2020
From 21 to 25 September 2020, the 28th meeting of the Committee of the Parties to the Council of Europe Convention on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse is being held online.
The following topics will be discussed at the meeting: strengthening the protection of children from sexual exploitation and sexual abuse during the COVID-19 pandemic,  protection of children against sexual exploitation and sexual abuse facilitated by ICTs, protecting children affected by the refugee crisis from sexual exploitation and sexual abuse, the EU strategy for a more effective fight against sexual abuse of children.
The meeting was attended by Zahida Israfilova from the Department of Foreign Relations and Protocol Services of the State Committee on Family, Women and Children Affairs.
It should be noted that the Convention obliges states to protect children from all forms of sexual violence and to prosecute the perpetrators of such crimes.