Komitənin Bərdə rayonunda 17 yaşlı qızın qaçırılmasına dair məsələ ilə əlaqədar açıqlaması
28.08.2020-ci il tarixdə kütləvi informasiya vasitələrində Bərdə rayonunda 17 yaşlı qızın 2 dəfə ailə həyatı qurmuş şəxs tərəfindən qaçırıldığı ilə bağlı məlumatlar öz əksini tapıb.
İctimaiyyətin diqqətinə çatdırırıq ki, dərhal məsələ ilə əlaqədar müvafiq məlumat yayılmasına baxmayaraq, öz növbəsində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən məsələnin araşdırılması üçün Bərdə rayon İcra Hakimiyyəti nəzdində yaradılmış Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupuna müraciət edilib.
Bərdə rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, Monitorinq qrupunun sədri Fəqət Şadlinskaya ailəyə səfər edərək azyaşlı qızla görüşüb. Söhbət əsnasında həqiqətən də qızın öz istəyi ilə ailə qurduğu məlum olub və yaxın vaxtlarda münasibətlərinin rəsmləşdirilməsi üçün aidiyyəti dövlət orqanına müraciət edəcəkləri bildirilib.
Qeyd etməyi lazım bilirik ki, göstərilən məqamlar söhbətin video yazısında da bir daha öz təsdiqini tapır.
Bir daha xatırladırıq ki, Azərbaycan Respublikasının Ailə Məcəlləsinə əsasən nikah yaşı oğlanlar və qızlar üçün 18 yaş müəyyən edilib. Yalnız yerli icra hakimiyyəti orqanının razılığı əsasında nikah yaşının 1 ildən çox olmayaraq azaldılmasına icazə verilə bilər.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən 23 iyun 2020-ci il tarixli Qərarla “Gənclər arasında ailənin və nikahın əhəmiyyəti, onun qorunması və möhkəmləndirilməsi məqsədilə erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair maarifləndirmə Qaydası”nda əksini tapdığı kimi erkən nikah hallarının qızların fiziki, psixoloji və reproduktiv sağlamlığına, o cümlədən sosial həyatına bir sıra ciddi problemlər yaratdığını vurğulayır və gənclərimizi düşünülməmiş addımlardan çəkinməyə çağırırıq.

Statement of the State Committee on the kidnapping of 17-year-old girl in Barda region
It was reported that a 17-year-old girl was kidnapped for the marriage by a man who was married twice before in Barda region on 28.08.2020. The State Committee for Family, Women and Children Affairs appealed to the Monitoring Group on Gender Violence and Violence against Children established under the Barda Executive Power to investigate the issue.
Mrs. Fagat Shadlinskaya, Deputy Head of the Barda Executive Power, Chairperson of the Monitoring Group, visited the family and met with the girl. During the conversation, it was found out that the girl got married voluntarily, and it was said that they would apply to the relevant state body to formalize their relationship in the near future. It should be noted that these points are confirmed in the video of the conversation.
We remind you that according to the Family Code of the Republic of Azerbaijan, the age of marriage is 18 for boys and girls. Reduction of the marriage age may be allowed for no more than 1 year only with the consent of the local executive body. As reflected in the resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated June 23, 2020 "Regulations on the importance of family and marriage among young people, the negative consequences of early marriage and marriage between relatives in order to protect and strengthen it", early marriage creates a number of serious problems for reproductive health, including the social life of girls.