Məişət zorakılığından zərər çəkmiş qadınların hüquqlarının müdafiəsinə dəstək məqsədi ilə onlayn görüş keçirilib
27 avqust 2020
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin vasitəçiliyi ilə "Təmiz Dünya" Qadınlara Yardım İB sığınacağına yerləşdirilmiş (14.07.2020-ci il tarixdə) məişət zorakılığından zərər çəkmiş qadınların hüquqlarının müdafiəsində yaranan problemlərin həllinə dəstək məqsədi ilə növbəti onlayn görüş keçirilib. Görüşdə Dövlət Komitəsinin Hüquqi-təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova, şöbənin baş məsləhətçisi Tural Hüseynzadə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Aparatının Məşğulluq siyasəti və demoqrafik inkişaf məsələləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Nizami Hüseyinli, ƏƏSMN-nin Aparatının Sosial təminat siyasəti şöbəsinin böyük məsləhətçisi Nuranə Həsənova, ƏƏSMN-nin yanında Dövlət Məşğulluq Xidmətinin məsul əməkdaşı Fuad Mehdizadə, Sosial Xidmət Agentliyinin Sosial xidmətin təşkili departamentinin müdir müavini Tamara Mikayılova və "Təmiz Dünya" Qadınlara Yardım İB sədri Mehriban Zeynalova və digərləri iştirak ediblər.
Görüşdə məişət zorakılığından zərər çəkən şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində qanunvericilikdə mövcud olan təminatlar və bu təminatların təcrübədə həyata keçirilməsi vəziyyəti müzakirə edilib. ƏƏSMN-nin məsul əməkdaşları sığınacağa yerləşdirilən qadınların problemləri ilə maraqlanaraq məsələlərin nəzarətə götürüləcəyini bildiriblər.
Dövlət Komitəsi bu istiqamətdə aidiyyəti dövlət orqanları ilə onlayn görüşləri gələcəkdə davam etdirəcək.

Проведена онлайн-встреча на тему защиты прав женщин, пострадавших от домашнего насилия
Государственный Комитет по Делам Семьи, Женщин и Детей провел очередную онлайн-встречу в поддержку прав женщин-жертв домашнего насилия, помещенных в приют Общественного Объединения Помощи Женщинам «Чистый мир» (14.07.2020).
На встрече приняли участие начальник отдела Правового Обеспечения ГКПСЖД Талия Ибрагимова, советник отдела правового обеспечения Турал Гусейнзаде, главный советник Департамента политики занятости и демографического развития Министерства труда и Социальная защита населения Низами Гусейнли, старший советник отдела политики социального обеспечения Министерства труда и Социальная защита населения Нурана Хасанова, сотрудник Государственной службы занятости Фуад Мехдизаде, заместитель начальника отдела организации социального обслуживания Тамара Микаилова, председатель Общественного Объединения Помощи Женщинам «Чистый мир» Мехрибан Зейналова, и другие.
На встрече обсуждались вопросы защиты прав женщин-жертв бытового насилия, законодательные механизмы в этом направлении.
Комитет планирует продолжить организацию соответствующих онлайн-встреч с совместным участием жертв бытового насилия и представителей государственных органов.
Сотрудники Министерства труда и Социальная защита населения интересовались проблемами женщин, помещенных в приют. Было отмечено, что данные вопросы возьмут на рассмотрение.