“Valideyn qayğısı–uşaqların təhlükəsizliyi” mövzusunda onlayn görüş keçirildi
14 iyul 2020-ci il tarixində Ailə, Qadınvə Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “Valideyn qayğısıuşaqların təhlükəsizliyi” mövzusunda onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Uşaq Problemləri şöbəsinin müdiri Cəmilə Bağırova, Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktiki işin təşkili şöbəsinin rəisi Adıgözəl Adıgözəlov, Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin əməkdaşı Vəfa Ağayeva, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqə idarəsinin rəis müavini Məhbubə Mustafayeva və həmin idarənin əməkdaşı Vüsalə Zahirovavə “Ümidli Gələcək” Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyinin icraçı direktoru Kəmalə Aşumova iştirak edib.
Komitənin şöbə müdiri Cəmilə Bağırova valideyn diqqətsizliyi və məsuliyyətsizliyi nəticəsində baş verən hadisələrdən danışaraq valideynlərə daim öz uşaqlarına qarşı məsuliyyətli və qayğılı olmalarına dair çağırışlar edib, həmçinin bu istiqamətdə Komitə tərəfindən həyata keçirilən tədbirləri qeyd edib. DİN-nin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktiki işin təşkili şöbəsinin rəisi Adıgözəl Adıgözəlov öz çıxışında Azərbaycan Respublikasında uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı son illərdə görülən işlər, təxirəsalınmaz tədbirlər haqqında danışıb.
Çıxış edən Fövqəladə Hallar Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr idarəsinin rəis müavini Məhbubə Mustafayeva və əməkdaşı Vüsalə Zahirova, “Ümidli Gələcək” Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyinin icraçı direktoru Kəmalə Aşumova valideyn-uşaq münasibətləri, valideynlərin uşaqlarının qayğısına qalmağının önəmini, bu istiqamətdə həyata keçirilən hərtərəfli tədbirləri və qanunvericilik aktlarında nəzərdə tutulan müddəları diqqətə çatdırıblar.
Görüşün yekununda iştirakçılar bu istiqamətdə effektiv nəticələrin əldə olunması məqsədilə birgə əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd ediblər.

Online meeting on "Parental care - child safety" was organized by the State Committee for Family, Women and Children’s Affairs on July 14, 2020
The meeting was attended by Jamila Bagirova, Head of the Department of Children's Issues of the State Committee, Adigozal Adigozalov, Head of the Department for Preventive Work with Minors of the Main Department of Public Security of the Ministry of Internal Affairs, Vafa Agayeva, Officer of the Center for Public Health and Reforms of the Ministry of Emergency Situations. Mahbuba Mustafayeva, Deputy Head of the Communication Department, and Vusala Zahirova, an employee of the above mentioned department, and Kamala Ashumova, Executive Director of the “Hopeful Future” Social Initiatives Public Union.
Mrs. Jamila Bagirova spoke about the events caused by parental negligence and irresponsibility, and called on parents to be responsible and caring always for their children, as well as the measures taken by the Committee in this direction. Mr. Adigozal Adigozalov, Chief of the Department for Preventive Work with Minors of the Main Public Security Department of the Ministry of Internal Affairs, spoke about the work and urgent measures done in recent years to protect the rights of children in the Republic of Azerbaijan.
Mrs. Mahbuba Mustafayeva and Mrs. Vusala Zahirova from the Ministry of Emergency Situations, and Mrs.Kamala Ashumova, Executive Director of the Umidli Gelecek Social Initiatives Public Union, spoke about parent-child relations, the importance of parental care, comprehensive measures and brought detained provisions of the legislation to the attention .
At the end of the meeting, the participants noted the importance of joint cooperation in order to achieve effective results in this area.