“Valideyn qayğısı–uşaqların təhlükəsizliyi” mövzusunda onlayn görüş keçirildi
14 iyul 2020-ci il tarixində Ailə, Qadınvə Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “Valideyn qayğısıuşaqların təhlükəsizliyi” mövzusunda onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Uşaq Problemləri şöbəsinin müdiri Cəmilə Bağırova, Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktiki işin təşkili şöbəsinin rəisi Adıgözəl Adıgözəlov, Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin əməkdaşı Vəfa Ağayeva, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqə idarəsinin rəis müavini Məhbubə Mustafayeva və həmin idarənin əməkdaşı Vüsalə Zahirovavə “Ümidli Gələcək” Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyinin icraçı direktoru Kəmalə Aşumova iştirak edib.
Komitənin şöbə müdiri Cəmilə Bağırova valideyn diqqətsizliyi və məsuliyyətsizliyi nəticəsində baş verən hadisələrdən danışaraq valideynlərə daim öz uşaqlarına qarşı məsuliyyətli və qayğılı olmalarına dair çağırışlar edib, həmçinin bu istiqamətdə Komitə tərəfindən həyata keçirilən tədbirləri qeyd edib. DİN-nin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktiki işin təşkili şöbəsinin rəisi Adıgözəl Adıgözəlov öz çıxışında Azərbaycan Respublikasında uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı son illərdə görülən işlər, təxirəsalınmaz tədbirlər haqqında danışıb.
Çıxış edən Fövqəladə Hallar Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr idarəsinin rəis müavini Məhbubə Mustafayeva və əməkdaşı Vüsalə Zahirova, “Ümidli Gələcək” Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyinin icraçı direktoru Kəmalə Aşumova valideyn-uşaq münasibətləri, valideynlərin uşaqlarının qayğısına qalmağının önəmini, bu istiqamətdə həyata keçirilən hərtərəfli tədbirləri və qanunvericilik aktlarında nəzərdə tutulan müddəları diqqətə çatdırıblar.
Görüşün yekununda iştirakçılar bu istiqamətdə effektiv nəticələrin əldə olunması məqsədilə birgə əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd ediblər.

Состоялась онлайн-встреча «Родительская забота - безопасность детей»
14 июля 2020 года по инициативе Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей была проведена онлайн-встреча на тему «Родительская забота - безопасность детей».
На встрече приняли участие начальник Отдела по проблемам детей Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Джамиля Багирова, начальник Отдела по профилактической работе с несовершеннолетними Главного Управления Общественной Безопасности Министерства Внутренних Дел Адигезал Адигезалов, сотрудница Центра Общественного Здравоохранения и Реформ при Министерстве Здравоохранения Вафа Агаева, заместитель начальника Управления по Связям с Общественностью Министерства по Чрезвычайным Ситуациям Махбуба Мустафаева и сотрудница данного Упраления Вусаля Захирова, а также исполнительный директор Общественного Объединения Социальных Инициатив «Надежда на будущее» Кямаля Ашумова.
В ходе дискуссии представитель Комитета Джамиля Багирова упомянув о событиях вызванных халатностью и безответственностью родителей, призвала взрослых к ответственности и заботе о своих детях. Также она рассказала о мерах, принятых Комитетом в этом направлении. Затем, представитель МВД Адигозал Адигозалов в своем выступлении рассказал о проделанной в последние годы работе по защите прав детей в Азербайджанской Республике, и о неотложных мерах проводимых в этом направлении.
Представители МЧС Махбуба Мустафаева и Вусаля Захирова, а также исполнительный директор ОО «Надежда на будущее» Кямаля Ашумова в ходе встречи подчеркнули важность родительской заботы, правильного взаимоотношения родителей и детей, рассказали о комплексных мерах принимаемых в этом направлении и довели до сведения о положениях, предусмотренных в законодательных актах.
В конце встречи участники отметили важность совместного сотрудничества для достижения эффективных результатов в этой области.