“Gender və erkən nikahlar” mövzusunda onlayn təlim keçirildi
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatının əməkdaşlığı (GİZ) çərçivəsində “Qafqazda Aztəminatlı Məcburi Köçkün və Yerli Əhalinin İqtisadi və Sosial İnkişafı” (EPİC) layihəsi çərçivəsində 2 iyul 2020-ci il tarixində “Gender və erkən nikahlar” mövzusunda onlayn təlim keçirilib.
Təlim EPİC layihəsinin “Aztəminatlı məcburi köçkün icma üzvlərinin, onlarla birgə yaşayan yerli əhalinin, xüsusilə gənclərin və qadınların öz həyat şəraitlərini yaxşılaşdırmaq və imkanlarının artırılması” komponenti çərçivəsində 30 iyun-6 iyul tarixlərində  “Gender Vebinarları Həftəsi”  ərzində həyata keçirilən beş təlimdən biridir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Qadın problemləri və gender məsələləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Aytəkin Hacıyeva təlimçi qismində çıxış edərək, gender məsələləri, erkən nikahlar, onların baş vermə səbəbləri və qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən işlər barədə məlumatları diqqətə çatdırıb və bildirib ki, bu cür neqativ halların qarşısının alınmasında icma üzvlərinin də iştirakı vacibdir.
Təlimə Mingəçevir və Gəncə şəhərlərindən, Ağdam və Bərdə rayonlarından olmaqla 30 nəfər iştirakçı (qadınlar, kişilər və gənclər) qoşulub.

An online training on "Gender and early marriages"
On July 2, 2020, online training on "Gender and Early Marriage" was conducted within the framework of the project “Economic and Social Development of Internally Displaced Persons and Low-Income Population in the South Caucasus” (EPIC) of the German Agency for International Cooperation (GIZ) together with the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
The training is one of five trainings held during the “Gender webinar week” from June 30 to July 6 as part of the EPIC project "Improvement of living conditions and empowerment of poor members of IDPs, especially youth and women".
Chief Adviser of the Department of Women and Gender Issues of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, AytakinHajiyeva provided information on gender issues, early marriages, their causes and preventive measures. She also noted that the participation of community members is important to combat such negative situations.
About 30 participants (women,men and youth) from Mingachevir, Ganja, Agdam and Barda regions took part at this training.