“COVİD-19 kontekstində məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində təcrübələrə dair” onlayn seminar keçirildi
24-25 iyun 2020-ci il tarixlərində Avropa İttifaqının dəstəyi ilə “COVİD-19 kontekstində məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində təcrübələrə dair” Multi-TAİEX onlayn seminar keçirilib.
Seminarda gender siyasətinin təmin olunması sahəsində fəaliyyət göstərən 30-dan çox ölkənin ekspertləri iştirak edib.
İki günlük seminar müxtəlif ölkələrdə COVİD-19 pandemiyası dövründə qadın və uşaqların zorakılıqla bağlı qarşılaşdığı çətinliklər və yaranan problemlərin həlli istiqamətində qanunvericilikdə nəzərdə tutulan müddəalar əsasında atılan addımlar, qurumlar tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər barədə müzakirələr və təkliflərin dinlənilməsinə həsr olunub. Eyni zamanda, görüşdə iştirak edən Avropa ölkələrinin rəsmiləri gender bərabərliyinin təmin edilməsi sahəsində öz ölkələrində görülən işlərdən, həyata keçirilən tədbirlərdən danışaraq, təcrübələrini bölüşüblər.
Onlayn konfransda Azərbaycandan Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova, Hüquqi təminat şöbəsinin əməkdaşları Seymur Məmmədov, Tural Hüseynzadə, İnformasiya və analitik araşdırmalar şöbəsinin əməkdaşı Raidə Əmirbəyova və Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin mütəxəssisi Məryəm Hacı-İsmayilova iştirak edib.
Sessiya zamanı AQUPDK-nın Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova çıxış edərək, pandemiya dövründə Azərbaycanda qadın hüquqlarının müdafiəsi və məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində həyata keçirilən mühüm tədbirlər və müsbət təcrübələr haqqında söz açıb.

On 24-25 June, the Institution Building, TAIEX and Twinning Unit organised a Multi-country TAIEX Workshop on Innovative Practices to Prevent Domestic Violence in the Context of Covid-19 .
25 June 2020
The aim of the online workshop was to share experiences how EU Member States and EU partner countries stepped up their efforts to offer protection to victims of domestic violence. The workshop got together almost 200 participants to share views and practical solutions in the prevention and response to gender-based violence. Many participants welcomed the timeliness of the event.
The online workshop gathered participants from all NEAR regions, experts from EU Member states (France, Lithuania and Spain), international and EU institutions, including the European Commission, the European Institute for Gender Equality (EIGE), the Council of Europe, the United Nations Population Fund (UNFPA) and UN Women. Among civil society organizations took part in the event.
Mrs.Sabina Manafova, Head of the International Relations and Protocol Service Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Seymur Mammadov, Tural Huseynzadeh from Legal Department, Raida Amirbayova from Information and Analytical Research Department, and Maryam Haji-Ismayilova, representative of EU Delegation to Azerbaijan took part in this online conference.
The event allowed to exchange best practices and to learn from each other about innovative solutions used to address domestic violence challenge.
Three EU Member States and 21 EU partner country presented strategies and measures implemented during the Covid-19 crisis
During the session,  Mrs.Sabina Manafova, Head of the Foreign Relations and Protocol Service Department of the SCWRA, spoke about the important measures and positive experiences in the field of protection of women's rights and prevention of domestic violence in Azerbaijan during the pandemic.