Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə uşaqları təbrik etdi
1 iyun 2020
1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova və “Uşaq Səfirlər Məclisi”nin üzvlərinin iştirakı ilə onlayn video konfrans keçirilib.
Uşaqlarda müstəqil özünü ifadə etmə bacarığının formalaşması, onların ictimai fəallığının artırılması, liderlik keyfiyyətlərinin təkmilləşdirilməsi, iştirak hüququnun təmin olunması məqsədilə yaradılan “Uşaq Səfirlər Məclisi” uşaq hüquqlarının pozulması və buna səbəb olan hallar baş verdikdə, problemin aidiyyəti qurumlar qarşısında qaldırılması və həlli istiqamətində tədbirlərin görülməsi baxımından qarşıya mühüm bir missiya qoyur.
Konfransı giriş sözü ilə açan Bahar Muradova Uşaq Səfirlər Məclisinə seçilmiş uşaqları fəaliyyətə başlamaları münasibətilə təbrik edib, məsuliyyətli vəzifələrinin icrasında uğurlar arzulayıb.
Komitə sədri həmçinin, “uşaq səfirləri” və onların timsalında Azərbaycan uşaqlarını 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə təbrik edib, hər bir uşağa sülh, əmin-amanlıq şəraitində yaşamaq və xoşbəxt gələcək arzulayıb. Daha sonra dövlət uşaq siyasətindən danışan Komitə sədri ölkəmizdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində vahid və güclü qanunvericilik bazasının olduğunu diqqətə çatdırıb, dövlətimizin hər bir sahə üzrə uşaqlar üçün yaratdığı imkanlardan bəhs edərək uşaqlara daim xüsusi diqqət və qayğının göstərilməsi, sağlamlığının qorunması, onlar üçün keyfiyyətli təhsil imkanlarının təmin edilməsi, layiqli vətəndaş kimi formalaşmasının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıb.
Konfrans iştirakçıları dövlət tərəfindən uşaqların hərtərəfli inkişafına yönəlmiş siyasətin geniş imkanlar yaratdığını bildirərək, dövlət başçısına bu diqqət və qayğıya görə təşəkkür ediblər. Onlar uşaq səfirləri olaraq bu missiyanın şərəfli və böyük məsuliyyət olduğunu bildirib, “Uşaq Səfirlər Məclisi”nin üzvü seçilmələri ilə bağlı qürur hissi keçirdiklərini ifadə edərək, Məclisdə uşaqların səsi olaraq onları təmsil edəcəklərinin sevincini paylaşıblar.
Özlərini təqdim edən hər bir iştirakçı ölkəmizdə təhsil sahəsində müasir texnologiyalar və yeniliklərin təbliği, Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, uşaqların mədəni-estetik zövqünün, ümumi dünyagörüşünün inkişafı, valideyn məsuliyyəti, COVİD-19 pandemiyası şəraitində uşaq psixologiyası, eləcə də, sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqların asudə vaxtının səmərəli təşkili, uşaqların internet təhlükəsizliyi kimi önəmli mövzulara toxunublar. Bununla yanaşı, uşaqlar “Məktəblinin dostu”, “Uşaqdan uşağa”, “Mənim kiçik dostuma hədiyyəm” layihələrinin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayaraq, bu istiqamətdə öz fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Yekunda Komitə sədri Bahar Muradova “Uşaq Səfirlər Məclisi” üzvlərinin hər birinin qarşısında önəmli vəzifələrin qoyulduğunu və bu istiqamətdə daha məsuliyyətli olmağı, öz potensiallarını daim artırmağı tövsiyə edib. O, uşaqları hər zaman bir-birilərinə dəstək olmağa, birlik nümayiş etdirməyə çağırıb.
Uşaqlar isə öz növbəsində “Uşaq Səfirlər Məclisi” layihəsinin səmərəli və uzunmüddətli olacağına əminliklərini ifadə edərək, üzərilərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən gəlmək üçün əzmlə çalışacaqlarını qeyd ediblər.

On the occasion of June 1 - International Children's Protection Day, an online video conference was held with participation of Chairperson ofthe State Committee for Family, Women and Children Affairs  Mrs. BaharMuradova and members of the "Azerbaijan Child Ambassadors Council".
The "Azerbaijan Child Ambassadors Council" was established to develop children's ability to express themselves, increase their social activity and improve leadership skills. The Council carries an important mission in terms of raising the issues to relevant bodies and taking action to address cases of child rights violations.
At the beginning of the conference, Mrs. Bahar Muradova congratulated children who were elected to the "Child Ambassadors Council" and wished them success in fulfilling their duties. She also congratulated all children and wished every child peace and a happy future. Speaking about the state child policy, the Chairperson noted that there is a united and strong legislative base for protection of children's rights in our country she also emphasized that one of the priorities of the state policy is focusing on care and support of children, protection their health, ensuring them with quality education and becoming them as worthy citizens.The conference participants thanked the head of the state for attention and care, saying that the state policy aimed to comprehensive development has created wide opportunities for children. They expressed the dignity of being elected as members of "Child Ambassadors Council" and shared the pleasure of being children's voice.
During the conference, the participants touched upon such topics as modern technologies and innovations in education, delivering the realities of Karabakh to the world, development of children's cultural and aesthetic tastes, parental responsibility, child psychology during the COVID-19 pandemic, Internet safety as well as organization of leisure time for children with disabilities.
In conclusion, Mrs. Bahar Muradova advised to members of the "Child Ambassadors Council" to be responsible in their work and develop their potential.She encouraged children to support each other and show unity.In turn, the children expressed confidence that they would work hard to fulfill their responsibilities.