Dövlət Komitəsi və nəzdində fəaliyyət göstərən 11 regional Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzi pandemiyaya yoluxma sayının hər gün artdığını nəzərə alaraq, məsafədən maarifləndirmə məqsədilə “Ailələrə zəng” aksiyasına start verməklə fəaliyyətini davam etdirir
30 mart 2020
Koronavirusla bağlı əhalinin məlumatlandırılması və onlara yardım göstərilməsi məqsədilə regional mərkəzlərin əməkdaşları tərəfindən Goranboy, Göygöl, Ağdam, Zərdab, İsmayıllı, Zaqatala, Qəbələ, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul və Bakının Xəzər rayonlarında yaşayan həssas qrup ailələrə, xüsusilə ahıl və tənha insanlara edilən telefon zəngləri vasitəsilə Operativ Qərargahın qaydaları izah edilir, koronavirusdan qorunma, infeksiyanın qarşısının alınması, eləcə də təhlükəsizlik tədbirləri baxımından müəyyənləşdirilən təlimatlara əməl edilməsinin vacibliyi izah edilir.
Zənglər zamanı vətəndaşların istək və ehtiyacları da dinlənilərək onlara lazımi dəstək göstərilir. Belə ki, bir neçə vətəndaşa internet vasitəsilə kommunal xidmətlər və digər köçürmələrin forması izah edilmiş, bəzi tənha yaşlılar sosial xidmətçi xidmətindən yararlanmaq üçün müvafiq qurumla əlaqələndirilmiş, şəkər xəstəliyindən əziyyət çəkən bir neçə ahıl və tənha vətəndaşa rayon xəstəxanasından və aptekdən dərman və digər tibbi vasitələrin çatdırılması həyata keçirilmişdir. Bir neçə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlı ailənin ehtiyacları üçün xüsusi ləvazimatların rayon mərkəzindən alınaraq kəndə çatdırılması, eləcə də gigiyenik vasitələrlə təminata dair ahılların istəkləri təmin edilmişdir. Eyni zamanda bir neçə ailəyə kommunal xidmətlərin ödənilməsinə dəstək göstərilmiş, bəzi yaşlılar üçün isə evə həkim xidmətinin çağırılması təşkil edilmişdir. Keçirilən aksiya zamanı həm rayon, həm də ucqar kənd ərazilərində yaşayan sakinlər maarifləndirilmişdir.
Hazırda məsafədən maarifləndirmə məqsədilə “Ailələrə zəng” aksiyası davam etdirilir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi bir daha koronavirus təhlükəsi ilə üz-üzə qaldığımız bu çətin dövrdə hər bir vətəndaşın və ailənin yanında olduğunu diqqətə çatdırır, vətəndaşları evdə qalmaqla özlərinin və yaxınlarının sağlamlıqlarını qorumaları məqsədilə Operativ Qərargah tərəfindən qəbul edilmiş qayda və təlimatlara, karantin və sosial izolyasiya rejiminə ciddi surətdə riayət etməyə çağırır.

Принимая во внимание растущее число случаев заражения коронавирусной инфекцией, Государственный Комитет и его 11 региональных Центров по Поддержке Детей и Семьи запустил кампанию по дистанционному просвещению населения под названием «Звонок семьям»
Для просвещения и предотвращения распространения коронавирусной инфекции среди населения, Государственный Комитет запустил кампанию под названием “Звонок Семьям”. В рамках проекта сотрудниками региональных центров Комитета организуются звонки семьям, входящим в группу уязвимых семей, одиноким людям, а также пожилым людям из таких районов, как Горанбой, Гёйгёль, Агдам, Зардаб, Исмаиллы, Закатала, Габала, Саатлы, Сабирабад, Гаджигабул и Хазарский район города Баку. Основной целью данной инициативы является просвещение населения о мерах по предотвращению заражения, превентивных мерах предосторожности, а также о рекомендациях Оперативного Штаба при Кабинете Министров.
В рамках данной кампании выслушиваются пожелания граждан, и им оказывается необходимая помощь. Таким образом, нескольким гражданам были разъяснены способы по оплате жилищно-коммунальных услуг в режиме онлайн, одиноким пожилым людям была оказана посредническая помощь в вопросах обеспечения социальными услугами, пожилым и одиноким гражданам, страдающим сахарным диабетом, были обеспечены соответствующие медикаменты из районных больниц и аптек. Также в рамках проекта нескольким семьям была оказана помощь в оплате коммунальных услуг, а также некоторым семьям была оказана медицинская помощь на дому. В ходе данной инициативы дистанционное просвещение коснулось, как жителей районов, так и отдаленных сельских местностей.
На данный момент с целью дистанционного просвещения населения проект “Звонок Семьям” продолжает свою работу.
Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей еще раз подчеркивает свою поддержку каждому гражданину и семье в этот сложный период борьбы с коронавирусной инфекцией, призывает всех граждан придерживаться соответствующих мер и рекомендаций, принятых Оперативным Штабом при Кабинете Министров, и строго соблюдать режим карантина и социальной изоляции.