“Uşaqların zorakılıqdan müdafiəsi” mövzusunda növbəti təlim keçirildi
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi mütəmadi olaraq uşaqların öz hüquqları ilə bağlı maarifləndirilməsi, onların potensialının aşkar edilməsi, müstəqil özünüifadə etmək bacarıqlarının, cəmiyyətdə öz hüquq və maraqlarının müdafiəsi ilə bağlı proseslərdə aktiv iştirakının təmin edilməsi istiqamətində tədbirlərin təşkilinə xüsusi diqqət yetirir. Keçirilən tədbirlər uşaqların ictimai fəallığının artırılmasında, iştirak hüququnun təmin edilməsində və liderlik keyfiyyətlərinin formalaşmasında mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Uşaq hüquqlarının təmin edilməsi və müdafiə olunması dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən birini təşkil edir və bu istiqamətdə beynəlxalq sənədlərə ölkəmizin qoşulması istiqamətində tədbirlər görülməkdədir. “Uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında” Avropa Şurası Konvensiyası 2010-cu ildə imzalanıb, 2011-ci ildə isə Avropa Şurası Parlament Assambleyası tərəfindən Konvensiyanın təbliği üçün üzv dövlətlərdə “Hər beş uşaqdan biri” kampaniyasına başlanıb. Bu kampaniyanın məqsədi Avropa Şurasına üzv dövlətlərə bu sənədin mahiyyətini və vacibliyinin təbliği və qəbul olunması, eləcə də uşaq hüquqları ilə bağlı milli qanunvericiliyi konvensiyaya uyğun tənzimləmək idi. “Uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında” Avropa Şurası Konvensiyasının təsdiq edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının 22 oktyabr 2019-cu il tarixli, 1681-VQ saylı Qanununun qəbul edilməsi uşaqlara qarşı cinsi zorakılıq hallarının aradan qaldırılması istiqamətində daha effektiv tədbirlərin görülməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
“Hər beş uşaqdan biri” kampaniyası çərçivəsində Bakı şəhəri Sabunçu rayonu icra Hakimiyyəti ilə birgə 18 noyabr 2019-cu il tarixində 80 saylı orta məktəbdə “Uşaqların zorakılıqdan müdafiəsi” mövzusunda növbəti təlim keçirilib. Təlimdə 40 uşaq, 10 valideyn və müəllim heyəti iştirak edib. Uşaqlar və valideynlər mövzu ilə bağlı öz fikirlərini bildiriblər. Tədbir çərçivəsində uşaqlara mövzu üzrə bukletlər paylanılıb. Həmçinin, təlimlər zamanı uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi ilə bağlı çəkilmiş video rolik nümayiş edilib və müzakirələr aparılıb.

Комитетом проведен очередной тренинг по защите прав детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия
Государственный Комитет по Делам Семьи, Женщин и Детей регулярно уделяет особое внимание организации мероприятий, направленных на ознакомление детей с их правами, выявление их потенциала, расширение прав и возможностей и активное участие в процессе защиты их прав и интересов в обществе. Эти мероприятия важны для расширения участия детей в жизни общества, обеспечения права на участие и развития лидерских навыков. Обеспечение и защита прав детей является одним из важнейших направлений государственной политики, и в этом направлении предпринимаются шаги по присоединению нашей страны к международным документам. В 2010 году была подписана Конвенция Совета Европы «О защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия», а в 2011 году Парламентская Ассамблея Совета Европы начала кампанию «Каждый пятый ребенок» в целях пропаганды Конвенции. Цель этой кампании состояла в том, чтобы пропагандировать суть и важность этого документа среди государств-членов Совета Европы, а также регулировать национальное законодательство о правах ребенка в соответствии с конвенцией. Принятие Закона Азербайджанской Республики за № 1681-VQ от 22 октября 2019 года о ратификации Конвенции Совета Европы «О защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия» имеет большое значение для принятия эффективных мер по борьбе с сексуальным насилием над детьми. В рамках кампании «Каждый пятый ребенок» совместно с Исполнительной Властью Сабунчинского района города Баку 18 ноября 2019 года в средней школе № 80 был проведен очередной тренинг «Защита детей от насилия». В тренинге приняли участие 40 учащихся, 10 родителей и учительский состав школы. Во время тренинга дети и родители принимали участие в дискуссии, высказав свое мнение по теме. Во время мероприятия детям были розданы буклеты по данной теме. Также, на тренинге был продемонстрирован и обсужден видеоролик о защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия.