2020-ci ilin Dövlət Büdcəsinin müzakirələri davam edir
Bu gün Milli Məclisin Komitələrində  “Azərbaycan Respublikasının 2020-ci ilin dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsi müzakirə olunub.  Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbəri Hicran Hüseynova da müzkirələrdə iştirak edərək təkliflərini irəli sürüb.
Komitə sədri H. Hüseynova çıxışında bildirib ki, ölkə başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan islahatlar, bölgələrin inkişafına yönəldilən sosial-iqtisadi proqramlar ailələrin rifahının yaxşılaşmasına, qadınların imkanlarının artırılması və uşaqların inkişafı istiqamətində geniş imkanlar yaradır. Komitə rəhbəri,  Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın da bu istiqamətdə önəmli fəaliyyətini, xüsusən də həssas qrupa aid ailələrə diqqətini, vurğulayıb.
Komitə sədri çıxışında bütün görülən tədbirlərlə yanaşı regionlarda həssas qrupa aid ailələrə dəstək verilməsi, doğulan uşaqlar arasında cins nisbətinin pozulması hallarının aradan qaldırılması, erkən nikahda olanlara və zorakılığa məruz qalan hər bir vətəndaşa lazım olan dəstəyin, xidmətin əlçatımlılığının  təmin edilməsi üçün bu sahəyə diqqətin artırılmasına ehtiyac olduğunu vurğulayıb. O, digər bu kimi məsələlərə də toxunaraq dövlət yardım mərkəzlərinin açılması, “Uşaq qaynar xətti”nin yaradılması, “Ailə psixoloqu” institutunun, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar üçün qayğı sisteminin yaradılması kimi təklifləri büdcə layihəsində diqqətə alınması üçün təqdim edib.

The Azerbaijani parliament continues to discuss the bill of the State Budget for the 2020th year
The bill "On the Azerbaijani state budget for 2020" was discussed at a joint meeting of committees of the Azerbaijani parliament.Alongside committee chairpersons and deputies of Azerbaijani Parliament and  representatives of relevant bodies,   Mrs. Hijran Huseynova, the chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of Republic of Azerbaijan also attended the meeting.
The Chair of the Committee Mrs. Huseynova stressed in her speech that addressing social issues and strengthening social protection of citizens are always in the spotlight as part of the political course led by President Ilham Aliyev. At the same time, improvement of living standards, construction of new social facilities are among of the priorities of social policy pursued by our state.
Mrs. Huseynova stressed the need to strengthen services in the field of social protection of vulnerable families in the regions, in prevention of early marriages and cases of violence against women. Also the Chairperson of the Committee made a proposal to include to the bill of the State Budget the issues regarding the creation of state aid centers, creation of  child hotlines and Institute of Family Psychologist and  improving systems of  care for children with special needs.