2020-ci ilin Dövlət Büdcəsinin müzakirələri davam edir
Bu gün Milli Məclisin Komitələrində  “Azərbaycan Respublikasının 2020-ci ilin dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsi müzakirə olunub.  Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbəri Hicran Hüseynova da müzkirələrdə iştirak edərək təkliflərini irəli sürüb.
Komitə sədri H. Hüseynova çıxışında bildirib ki, ölkə başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan islahatlar, bölgələrin inkişafına yönəldilən sosial-iqtisadi proqramlar ailələrin rifahının yaxşılaşmasına, qadınların imkanlarının artırılması və uşaqların inkişafı istiqamətində geniş imkanlar yaradır. Komitə rəhbəri,  Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın da bu istiqamətdə önəmli fəaliyyətini, xüsusən də həssas qrupa aid ailələrə diqqətini, vurğulayıb.
Komitə sədri çıxışında bütün görülən tədbirlərlə yanaşı regionlarda həssas qrupa aid ailələrə dəstək verilməsi, doğulan uşaqlar arasında cins nisbətinin pozulması hallarının aradan qaldırılması, erkən nikahda olanlara və zorakılığa məruz qalan hər bir vətəndaşa lazım olan dəstəyin, xidmətin əlçatımlılığının  təmin edilməsi üçün bu sahəyə diqqətin artırılmasına ehtiyac olduğunu vurğulayıb. O, digər bu kimi məsələlərə də toxunaraq dövlət yardım mərkəzlərinin açılması, “Uşaq qaynar xətti”nin yaradılması, “Ailə psixoloqu” institutunun, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar üçün qayğı sisteminin yaradılması kimi təklifləri büdcə layihəsində diqqətə alınması üçün təqdim edib.

Парламент Азербайджана продолжает обсуждение законопроекта Государственного Бюджета на 2020-ый год
На совместном заседании пяти комитетов Милли Меджлиса (парламента) Азербайджана сегодня продолжается обсуждение законопроекта государственного бюджета на 2020 год. Председатель Госкомитета по Проблемам Семьи,Женщин и Детей Иджран Гусейнова приняла участие на данных обсуждения и выступила с пакетом соответствующих предложений.
Председатель Комитета И. Гусейнова отметила, что реформы под руководством президента Ильхама Алиева и социально-экономические программы, направленные на развитие регионов, создают большие возможности для улучшения благосостояния семей, расширения прав и возможностей женщин и развития детей. Глава Комитета особо выделила роль первого вице-президента страны Мехрибан Алиевой и ее инициативы в области решения проблем женщин и детей.
Иджран Гусейнова подчеркнула о необходимости усиления услуг в сфере социальной защиты уязвимых семей в регионах, предотвращения ранних браков и случаев насилия против женщин. Председатель Комитета выступила с предложением внести в Проект Государственного Бюджета такие вопросы, как создание центров государственной помощи, создание служб детских горячих линий, Института Семейного Психолога и организации системы ухода за детьми с особыми потребностями.