“Reproduktiv sağlamlıq. Erkən nikahların fəsadları” mövzusunda tədbir keçirilib
2018-ci ilə ərzində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Səhiyyə Nazirliyi ilə birgə və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Respublikamızın şəhər və rayonlarında orta ixtisas təhsilli müəssisələrində gənc və yeniyetmələr arasında sağlam həyat tərzinin təbliği, ziyanlı vərdişlərə (narkomaniya, alkoqolizm, tütün məlumatları) və QİŞS-ə qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, talassemiyanın və qeyri-infeksion xəstəliklərin profilaktikası, reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması sahəsində gənclərin maarifləndirilməsi məqsədilə böyük uğurla tədbirlər həyata keçirilir.
Bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin davamı olaraq, 2019-cu il ərzində tədbirlərin keçirilməsi Bakı şəhərində və regionlarında yerləşən ilk peşə-ixtisas təhsil müəssisələrində planlaşdırılır. Növbəti tədbir 1 noyabr 2019-cu il tarixində Mədəniyyət və Sənətkarlıq üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin 15 nömrəli Bakı Peşə Liseyində “Reproduktiv sağlamlıq. Erkən nikahların fəsadları” mövzusunda qız tələbələri üçün keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan liseyin təlim-tərbiyə işləri üzrə direktor müavini Yaqut  İsgəndərova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə və Səhiyyə Nazirliyinə öz minnətdarlığını bildirib və tədbir keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayub. O, bu cür tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin məsləhətçisi Nərgiz Sədrəddinbəyli tədbir iştirakçılarına Komitənin iş istiqaməti və fəaliyyəti haqqında məlumat verərək, hal-hazırda ailələri narahat edən problemlərdən, nikahın pozulmasının nəticəsində yaranan problemlərdən, ailədə zorakılığın, erkən nikahın, qan qohumluğun, insan alverin, qeyir-rəsmi nikahın fəsadlarından söhbət aparıb.
Daha sonra çıxış edən Səhiyyə Nazirliyinin İctimai-səhiyyə İslahatlar Mərkəzinin Səhiyyə siyasəti və planlaşdırma şöbəsinin müdir müavini, epidimioloq Lətafət Dadaşova “Reproduktiv sağlamlıq. Erkən nikahların fəsadları”  mövzusunda prezentasiya nümayiş etdirib və çıxış edib.
Sonra Komitə tərəfindən hazırlanmış maarifləndirmə materialları tədbir iştirakçılarına təqdim olunub və “Azərbaycan Ailəsi” Film Festivalına təqdim olunan milli-mənəvi, eləcə də ailə dəyərlərindən bəhs edən “Onlardan biri mənəm” qısametrajlı film, və cəmiyyətdə bu mövzuda mövcud olan problemlərdən bəhs edən “Sonradan” adlı sosial çarx nümayiş edilib.

«Репродуктивное здоровье.Последствия ранних браков.»
C 2018-го года Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей совместно с Министерством Здравоохранения, при поддержке Министерства Образования проводит среди учащихся образовательных учреждений мероприятия, затрагивающие такие вопросы, как здоровый образ жизни, последствия вредных привычек, защита от СПИД-а и т.д.
Очередное мероприятие в рамках проекта прошло 1-го ноября 2019-го года в Бакинском Проф Лицее № 15 при Бакинском Государственном Центре Профессионального Обучения по Культуре и Мастерству для студентов-девочек.
Открыв мероприятие, заместитель директора школы Ягут Искендерова поприветствовала участников мероприятия, выразив от имени школы свою благодарность Государственному Комитету по Проблемам Семьи, Женщин и Детей и Министерству Здравоохранения, отметив важность проводимого мероприятия.
После, слово было передано советнику отдела по Проблемам семьи Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Наргиз Садраддинбейли, которая в своем выступлении рассказала о направлениях деятельности Комитета, о важности статуса семьи в обществе, о важности воспитания подрастающего поколения в духе национально-моральных ценностей. Также, она рассказала о проблемах, волнующих семьи в наше время, а также об отрицательных последствиях ранних браков, домашнего насилия, торговли людьми, родственных, а также гражданских браков. .
Затем заместитель начальника отдела по Политике и планированию в области здравоохранения Центра Общественного Здравоохранения и Реформ Министерства Здравоохранения Латафат Дадашова выступила с презентацией под названием «Репродуктивное здоровье. Последствия ранних браков».
Затем участникам мероприятия были продемонстрированы фильмы участников кинофестиваля «Азербайджанская семья» - короткометражный фильм- «Я,-один из них.», и социальный ролик «После», а библиотеке колледжа были переданы печатные материалы подготовленные комитетом.