“Sağlam həyat tərzi naminə ziyanlı vərdişlərə YOX deyək! Narkomaniya ilə mübarizə!” mövzusunda tədbir keçirildi
25 oktyabr 2019
2018-ci il ərzində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Səhiyyə Nazirliyi ilə birgə və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Respublikamızın şəhər və rayonlarında orta ixtisas təhsilli müəssisələrində gənc və yeniyetmələr arasında sağlam həyat tərzinin təbliği, ziyanlı vərdişlərə (narkomaniya, alkoqolizm, tütün məlumatları) və QİŞS-ə qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, talassemiyanın və qeyri-infeksion xəstəliklərin profilaktikası, reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması sahəsində gənclərin maarifləndirilməsi məqsədilə böyük uğurla tədbirlər həyata keçirir.
Bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin davamı olaraq, 2019-cu il ərzində tədbirlərin keçirilməsi Bakı şəhərində və regionlarında yerləşən ilk peşə-ixtisas təhsil müəssisələrində planlaşdırılır. Növbəti tədbir 25 oktyabr 2019-cu il tarixində Turizm və Sosial Xidmətlər üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin 5 nömrəli Bakı Peşə Liseyində “Sağlam həyat tərzi naminə ziyanlı vərdişlərə YOX deyək! Narkomaniya ilə mübarizə!” mövzusunda liseyin qız və oğlan tələbələri üçün keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan liseyin təlim-tərbiyə işləri üzrə direktor müavini Ziba Ağayeva  tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə və Səhiyyə Nazirliyinə öz minnətdarlığını bildirib və tədbir keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulay;b. O, bu cür tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin məsləhətçisi Nərgiz Sədrəddinbəyli tədbir iştirakçılarına Komitənin iş istiqaməti və fəaliyyəti haqqında məlumat verərək, sağlam həyat tərzinin vacibliyindən, ziyanlı vərdişlərin fəsadlarından, narkomaniyaya düçar olmuş insanların həyatına təsirindən danışıb. O, həmçinin hal-hazırda ailələri narahat edən problemlərdən, nikahın pozulması nəticəsində yaranan problemlərdən, ailədə zorakılığın, erkən nikahın, qan qohumluğunun, insan alverinin, qeyir-rəsmi nikahın fəsadlarından söhbət aparıb.
Daha sonra çıxış edən Səhiyyə Nazirliyinin İctimai-səhiyyə İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti, epidimioloq Lətafət Dadaşova “Sağlam həyat tərzi naminə ziyanlı vərdişlərə YOX deyək!. Narkomaniya ilə mübarizə!”” mövzusunda çıxış edib.
Sonra Komitə tərəfindən hazırlanmış maarifləndirmə materialları tədbir iştirakçılarına paylanılıb və “Azərbaycan Ailəsi” Film Festivalına təqdim olunan milli-mənəvi, eləcə də ailə dəyərlərindən bəhs edən “Ailə bir ağacdır” qısametrajlı film və cəmiyyətdə mövcud olan problemlərdən bəhs edən “Onlardan biri mənəm” adlı sosial çarx nümayiş edilib.

An event named " Let's say NO to bad habits for a healthy lifestyle!. The fight against drug addiction! ” was held
On October 25, 2019 an event titled " Let's say NO to bad habits for a healthy lifestyle!. The fight against drug addiction! " was held At Baku Vocational High School # 5 of the Baku State Vocational Education Center for Tourism and Social Services for students-girls and boys.
The event was opened by Ziba Aghayeva, Deputy Director of the Vocational School. She welcomed the event participants and thanked the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Ministry of Health for the organization of the event and underlined the importance of holding the event.
Nargiz Sadraddinbayli, consultant of the Family Problems Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, talked about the directions of work of the Committee and the work done in the direction of education of young generation of habits of national-spirutal values and healthy lifestyle, also she stressed that our republic has all necessary conditions to promote physical and mental healthy lifestyle for young generation. Afterwards she talked about the damaging consequences of early marriage, relative marriage, human trafficking, blood marriage, domestic violence and non-official marriage. She also mentioned the importance of the healthy lifestyle for building a good future, and talked about the damaging effect of narcotic drugs.
Then, Latafat Dadashova, deputy head of Health Policy and Planning Department of the Center for Public Health Reforms of the Ministry of Health, made a presentation on " Let's say NO to bad habits for a healthy lifestyle!. The fight against drug addiction! " .
After, the Committee's educational materials were presented to the event participants and featured short films about "Keys of happiness", "Family Tree" and short films about the national and spiritual values presented to the "Family Family Film Festival" I am one of them "was released.
At the end, discussions were held on the subject, and questions of the students of the vocational school were answered. And the awareness raising materials prepared by the Committee were presented to the students.