Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbində növbəti maarifləndirmə tədbiri keçirilib
Dövlət Komitəsi tərəfindən 2016-cı ildən etibarən Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə hərbi hissələrdə, hərbi təhsil müəssisələrində dövlət ailə siyasətinin həyata keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan ailəsinə xas milli-mənəvi dəyərlərin təbliği, gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması istiqamətində ekspertlərin iştirakı ilə əsgərlər, zabitlər, hərbçilər və kursantlar üçün maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirilir.
Layihə çərçivəsində növbəti tədbir 1 iyul 2019-cu il tarixində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbində zabit və əsgər heyətinin iştirakı ilə keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəb rəisinin İdeoloji İş və Mənəvi-Psixoloji təminat üzrə müavini polkovnik Emin Səfərov bütün tədbir iştirakçılarını və qonaqları salamlayıb, əsgər və zabitlərin hər zaman vətənpərvərlik ruhunda görüşlərə ehtiyacı olduğunu vurğulayıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva çıxışında bildirib ki, Müdafiə Nazirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində hərbi hissələrdə mütəmadi görüşlər keçirilir, müzakirələr aparılır: “Hər bir görüş bizdə qürur hissi doğurur. Çünki Azərbaycan ordusu gündən-günə güclənir, müasirləşir. Maddi texniki təchizatın təkmilləşdirilməsi, bu istiqamətində aparılan işlər, daxili nizam-intizam ordumuzu dünyanın ən güclü orduları sırasına çıxarır.
Sədr müavini qeyd edib ki, uşaq və gənclərdə milli, vətənpərvərlik ruhunun formalaşması üçün ən önəmli mənbə ailədir. A.Sofiyeva dövlətin uğurlu ailə siyasəti haqqında məlumat verərək, xüsusilə dövlət başçısı cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın həssas ailələrə olan xüsusi diqqət və qayğısını qeyd edib. A.Sofiyeva bildirib ki, qarşımızda duran əsas məqsəd tarix boyu formalaşan, qoruyub saxladığımız ailə dəyərlərini gələcək nəslə ötürməkdir.
AMEA Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə öz çıxışında Respublikamızın bütün dünyada sərbəst şəkildə öz sözünü deyən və hörmət edilən dövlətlərdən olduğunu, bu uğurun ölkə başçısı, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən düzgün siyasət nəticəsində qazanıldığını qeyd edib. 1993-cü ildə Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişindən və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsindən sonra ordu quruculuğu sahəsində fəaliyyətə güclü təkan verilib, döyüş qabiliyyətli silahlı qüvvələrin yaradılması üçün zəruri şərait formalaşdırılıb. Hazırda Azərbaycan Ordusu bölgənin ən qüdrətli ordusu kimi, işğal altındakı torpaqları istənilən vaxt düşməndən azad və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməyə qadirdir.

В Азербайджанской Высшей Военной Школе имени Гейдара Алиева было проведено мероприятие
Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей с 2016-го года при поддержке Министерства Обороны для военнослужащих воинских частей проводит мероприятия, направленные на реализацию государственной семейной политики в военно-образовательных учреждениях, пропаганды национально-нравственных ценностей присущих Азербайджанским семьям и воспитание молодежи в патриотическом духе.
Очередное мероприятие в рамках проекта прошло 1 июля 2019-го года в Азербайджанской Высшей Военной Школе имени Гейдара Алиева.
Открыв мероприятие заместитель начальника по Идеологической Работе и Морально-психологическому обеспечения Азербайджанской Высшей Военной Школы имени Гейдара Алиева полковник Эмин Сафаров поприветствовал участников мероприятия отметил в необходимости проведения мероприятий патриотического характера.
Затем слово было предоставлено заместителю председателя Государственного Комитета по Проблема Семьи, Женщин и Детей Айнур Софиевой. А.Софиева в своем выступлении отметила что, Комитет в рамках совместного сотрудничества с Министерством Обороны систематически проводит встречи в воинских частях, подчеркнув что, «каждая встреча порождает чувство гордости, потому что, Азербайджанская армия прогрессирует и становится сильнее изо дня в день. Усовершенствованная техническая база вооруженных сил и внутренняя дисциплина вывело армию в ряды сильнейших армий мира.
Затем А.Софиева отметила что, семья является важным источником в формировании патриотического духа у детей и молодежи. Дав информацию о семейной политики в особенности подчеркнув роль Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой в оказании внимания и заботы семьям. А.Софиева также отметила, что основная целью является сохранение сформировавшихся за всю историю семейных ценностей, и передача их будущему поколению.
Глава отдела Института Философии АНАН, председатель Женского Совета АНАН, доктор философских наук Рена Мирзазаде в своем выступлении отметила что, «Наша Республика стала такой страной которая может открыто выражать свое мнение, и к которой на международной арене относятся с уважением. Все эти достижения были достигнуты благодаря правильно реализуемой политике Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. После прихода к власти и избранного Президентом Азербайджанской Республики Гейдар Алиев в 1993-м году дал толчок развитию Вооруженных Сил Республики, были созданы условия для формирования боеспособных вооруженных сил. На сегодняшний день Азербайджанская армия считается самой сильной армией в регионе, которая готова в любое время освободить от иностранных захватчиков родные земли и обеспечить территориальную целостность Азербайджанской Республики».