Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova II Avrasiya Forumunda iştirak edib
21 sentyabr 2018
2015-ci ildə keçirilən ilk Avrasiya Qadınlar Forumu böyük bir ictimai reaksiyaya səbəb  oldu və qlobal bir xarakter qazandı. Bu Forum  qadınların sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsində, mühüm sosial-iqtisadi və humanitar problemlərin həllində artan rolunu nümayiş etdirdi. 80 ölkədən 1000-dən çox iştirakçı Forumu müntəzəm olaraq keçirmək fikrini - hər üç ildə bir dəfə yekdilliklə dəstəklədi.
Bu ilin sentyabrın 19-21-də  Sankt-Peterburqda İkinci Avrasiya Qadınlar Forumu  keçirilib.   BMT Baş Assambleyasının "Dünyamızın dəyişdirilməsi: 2030-cu ilə qədər olan dövr üçün davamlı inkişaf gündəliyi " bəyannaməsi ilə uyğun olan  İkinci Avrasiya Qadınlar Forumunun proqramı  çox dinamik olub.   "Qlobal Təhlükəsizlik və Davamlı İnkişaf üçün Qadınlar" plenar sessiyasında çıxış edən Rusiya Federsaiyası dövlət başçısı Vladimir Putin  Forumun təşkilatçıları və qonaqlarını salamlayaraq bildirib ki, “sürətlə dəyişən dünyada  qadınlar müxtəlif sənaye sahələrində güclü və uğurlu çıxış edərək, sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynayırlar, qadınlar əsas sosial-iqtisadi və humanitar problemləri həllində aktiv iştirak edirlər.
İkinci Avrasiya Qadınlar Forumunda dünyanın 110 ölkəsindən təxminən
2 000 siyasətçini, iş adamını, elm adamını və ictimai xadimlərini bir araya gəlib. Forum çərçivəsində dəyirmi masalar, panel müzakirələri, tematik biznes dialoqları və ekspert və strateji iclaslar keçirilib. "Qlobal təhlükəsizlik və davamlı inkişaf üçün qadınlar", "Qadınlar gündəminin təşviqi: beynəlxalq əməkdaşlıq", "Qadınlara istiqamətli qlobal təşəbbüslər və yeni imkanlar" mövzularında müzakirələr aparılıb.  Federasiya Şurasının sədri Valentina Matvienko çıxışında qeyd edib ki, üç il bundan öncə mövcud forum dünyanın 110 ölkəsindən iştirakçıları bir araya gətirərək qlobal statusunu təsdiqləmişdir.
Avrasiya Forumu çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinə rəhbərlik edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə  Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası sürətlə yeniləşir və ölkə inkişaf templərinə görə, bir sıra istiqamətlərdə dünya və regional liderə çevrilib. Sənaye, kənd təsərrüfatı, xidmət sahələrinin diversifikasiyası, planlaşdırma və idarəetmənin  optimallışdırılması,  fasiləsiz   yeniləşən texnoloji tərəqqi ölkədə iqtisadi və sosial irəliləyişin və  ümumiyyətlə davamlı inkişafın uğu­runun  təzahürüdür.  Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə vətəndaşlarımız , xüsusən də qadın və uşaqlar üçün uyğun şəraitin yaradılması, məşğulluq, sağlamlıq, təhsil və sosial siyasət sahəsində gender bərabərliyinin inkişaf etdirilməsi üçün mühüm  işlər görülmüşdür. Həssas sosial təbəqələrin, o cümlədən, qaçqın və məcburi köçkün, həmçinin aztəminatlı və çoxuşaqlı ailələrin vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir.  Respublikanın  birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə reallaşan önəmli layihələr bu siyasətin daha da güclənməsinə  böyük  töhfədir.   Azərbaycan Hökuməti ailələrimizin rifahını, qadın iştirakçılığının artırılmasını və uşaqlarımızın sağlam və savadlı böyüməsini daim nəzərində saxlayır, bu isə ölkəmizin daha da güclənməsinə zəmin yaradır.
Sədr müavini vurğulayıb ki, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən irəli gələn öhdəliklərin həyata keçirilməsi ilə bağlı gender məsələləri ölkə qarşısında duran əsas hədəflərdəndir. Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərində  5-ci məqsəd – qadınlara qarşı bütün formalarda ayrı seçkiliyin və zorakılıq hallarının aradan qaldırılması, iqtisadi resurslara bərabər çıxış imkanlarının təmin edilməsi, səlahiyyətlərinin genişləndirilməsi və gender bərabərliyinin təşviq olunması kimi məsələləri əhatə edir. Bundan əlavə 5-ci məqsədlə yanaşı, 1, 2, 4, 6, 8, 11 və 13-cü məqsədlər də genderlə bağlı hədəfləri özündə ehtiva edir. Belə ki, yoxsulluğun aradan qaldırılması, qidalanmanın yaxşılaşdırılması, hamı üçün ədalətli və keyfiyyətli təhsil imkanları, su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, məşğulluq, təhlükəsizlik və ekoloji tarazlığın təmin edilməsi kimi hədəflərə nail olunmasında gender məsələləri əhəmiyyətli rol oynayır.
Qeyd etmək lazımdır ki, az təhsilli və iqtisadi  asılılığı olan qadınlar daha çox zorakılığa məruz qalır. Belə qadınlar fiziki, psixoloji problemlərlə yanaşı, həm də iqtisadi problemlərlə üzləşirlər. Bu baxımdan, qadın sahibkarlığın inkişafı yoxsulluğun azaldılmasına, qadınların iqtisadi və sosial nüfuzunun artmasına və bir çox hallarda, cəmiyyətdə gender bərabərsizliyinin aradan qaldırılmasına yardım edir. Və əlbəttə, aktual məsələlərdən biri də, bölgələrdə yaşayan qadınların iqtisadi və sosial həyatda iştirakçılığının artırılmasıdır. Xüsusilə, nisbətən daha aztəminatlı, əlil, qaçqın və məcburi köçkün qadınların sahikarlıqla məşğul olmasında belə layihələr  mühüm əhəmiyyətə malikdir. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı ilə birgə  reallaşdırdığımız  “Kənd və rayon yerlərində yaşayan qadınların iqtisadi və sosial həyatda iştirakının təşviqatı” texniki yardım layihəsidir.  Artıq layihə çərçivəsində  5 rayonda onlarla qadın biznes fəaliyyətinə başlayıb. Bu isə qadın sahibkarlığının inkişafı ilə yanaşı, əlavə iş yerlərinin yaranması deməkdir. Bu layihənin davamlı olması və daha çox qadınların cəlb edilməsi üçün Heydər Əliyev Mərkəzlərində Qadın Resurs Mərkəzləri yaradılıb. Burada qadınların sosial və iqtisadi hüquqları, o cümlədən, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən irəli gələn digər məsələlər sahəsində qadınlara təlimlər keçirilir. Azərbaycan Sahibkar Qadınlar Assosiasiyanın İdarə Heyətinin sədri
Səkinə Babayeva isə ölkədə qadın sahibkarlığının inkişafı, bu sahədə həyata keçirilən dövlət siyasəti, qadınların qarşısında dayanan əsas hədəflərdən bəhs edərək bir sıra təkliflər irəli sürüb.  Nümayəndə heyətinin digər üzvü  tarix elmlər doktoru İradə Hüseynova isə qadın hüquqlarının müdafiəsi və dünyada qadın iştirakçılığının əhəmiyyətindən danışıb.

Заместитель председателя Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Садагат Гахраманова приняла участие во втором Евразийском Женском Форуме.
Первый Евразийский женский форум, состоявшийся в 2015 г., имел большой общественный резонанс и приобрел поистине глобальный характер. Он продемонстрировал возрастающую роль женщин в укреплении мира и безопасности, решении важных социально-экономических и гуманитарных проблем. Более 1000 участников из 80 стран единодушно поддержали идею о проведении Форума на регулярной основе — один раз в три года.
Второй Евразийский женский форум состоялся 19—21 сентября 2018 г. в Санкт-Петербурге в Таврическом дворце.
Программа второго Евразийского женского форума, сохраняя преемственность с первым Форумом, отвечает современной международной повестке дня и соответствует положениям Декларации Генеральной Ассамблеи ООН «Преобразование нашего мира: повестка дня в области устойчивого развития на период до 2030 года».
Особенностью второго Евразийского женского форума стало проведение целого ряда международных дискуссионных площадок, заседаний, открытых презентаций и исследований международных организаций и объединений, среди которых специальная сессия ЮНИДО, экспертная площадка ЮНЕСКО, презентация доклада Всемирной организации здравоохранения, презентация исследования Международной организации труда, а также заседание женского делового клуба БРИКС.
Центральным событием мероприятия стало пленарное заседание «Женщины за глобальную безопасность и устойчивое развитие», на котором выступил Президент России Владимир Путин. Глава российского государства приветствовал организаторов и гостей Форума. Он отметил, что география Форума вышла за рамки нашего континента. В современном сложном, быстро меняющемся мире женщины энергично, успешно проявляют себя в самых разных отраслях, играют все более значимую роль в укреплении мира и безопасности, что для женщины абсолютно естественно в решении важнейших социально-экономических, гуманитарных проблем», – подчеркнул Президент РФ.
Второй Евразийский женский форум объединил около 2000 политиков, предпринимателей, ученых, общественных деятелей из 110 стран мира. В рамках деловой программы состоялись деловые круглые столы, панельные дискуссии, тематические бизнес-диалоги, экспертные и стратегические сессии. Обсуждения проходили в трех тематических направлениях: «Женщины за глобальную безопасность и устойчивое развитие», «Продвижение женской повестки: международное сотрудничество», «Глобальные инициативы в интересах женщин и новые возможности».
Председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко в своем выступлении отметила, что, как и три года назад, нынешний форум подтвердил свой глобальный статус, объединив участников из 110 стран мира.
Азербайджанскую делегацию на Евразийском Форуме возглавила председатель Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин Садагат Гахраманова. Выступив на сессии "Женщины за устойчивое развитие глобального мира", С. Гахраманова отметила: "Правительство Азербайджана уделяет особое внимание вопросам расширения участия женщин в жизни страны. Все государственные программы в Азербайджане включают гендерный компонент, также выделяются необходимые финансовые средства для привлечения женщин к более широкому, активному и более эффективному участию во всех сферах социально-экономической и политической жизни страны, к более тесному сотрудничеству и участию в международных организациях, научно-исследовательских центрах, международных проектах. Иначе говоря, к более активному и плодотворному участию в международном разделении труда".Затронув тему о деятельности Комитета в этом направлении, заместитель председателя подчеркнула: "Кроме того, Госкомитет по вопросам Семьи, Женщин и Детей, при активной поддержке международных организаций, создает региональные Ресурсные Центры, призванные, прежде всего, развивать женское предпринимательство, обучать основам бизнеса и финансов, разъяснять нормативно-правовой формат ведения бизнеса. Мы сотрудничаем в рамках двусторонних проектов с рядом международных организаций, таких как ООН, Совет Европы, Европейский Союз, Организация Исламского Сотрудничества и тд."
Напомним, что Форум проводится каждые три года в Санкт-Петербурге на постоянной основе. В рамках итогового документа, принятого на II Евразийском женском форуме, предлагается провести следующий Форум в 2021 году и придать ему статус Глобального женского форума.